خدمات پلیس+10

پلیس+10
آخرین نظرات
ورود بیش از 6 هزار هیئت عزاداری در اربعین سال قبل
ریاض السلمان با بیان اینکه قبل از نظام صدام تعداد هیئت ها از 300 هیئت تجاوز نمی کرد گفت: در آن زمان به گونه ای بود که در ایام اربعین، هیئت ها روز 19 صفر شروع می شد و روز 20 صفر تمام می شد و شامل دسته های زنجیر زنی و سینه زنی بود. پس از سقوط نظام صدام حدود 700 هیئت داشتیم و یک سال بعد 900 هیئت شد و همین طور هر سال تعداد هیئت ها افزایش می یافت تا اینکه در سال گذشته یعنی سال 2014 تعداد هیئت هایی که به کربلا وارد شد 6652 هیئت بود که این آمار مربوط به هیئت های عزاداری و خدمات رسانی می باشد که از استان های عراق وخارج از عراق هستند و این آمار در سال جاری نیز اگر بیشتر نشود، کمتر نخواهد بود.
وی خاطر نشان کرد: در گذشته وظیفه ما در کربلا در مورد زیارت اربعین مربوط به استان ها می شد و در ایام محرم فقط به اهالی کربلا مربوط می شد. در زیارت اربعین، مردم کربلا در خدمت زائرانی هستند که از مناطق دیگر داخل و خارج عراق و کشورهای عربی و اسلامی به کربلا مشرف می شوند.
اربعین، تبدیل به یک رویداد مهم بین المللی شده است
حاج ریاض السلمان یادآور شد: ویژگی ایام اربعین در گذشته این بود که یک مناسبت محلی بود و هیئت های عراقی و برخی هیئت ها از ایران و پاکستان و هند و برخی کشورهای خلیج فارس شرکت می کردند، اما در چند سال اخیر هیئت ها از سایر کشورها هم در ایام اربعین به کربلا مشرف می شوند و کربلا میزبان هیئت هایی از جمهوری آذربایجان و ترکیه و... می شود و تعداد آنها زیاد است و فقط از کشور آلمان حدود 1000 نفر به کربلا می آیند. از کشورهای آفریقایی نیز مشارکت می کنند و کنیا و تانزانیا و کومور، زائرانی به کربلا مشرف می شوند. 
همچنین از آمریکا نیز برای زیارت اربعین می آیند که به صورت گروهی هستند و ما هیئتی داریم از تمام کشورهای اروپایی که از هرکشور حدود 10 تا 15 نفر در این هیئت هستند.
وی ادامه داد:‌ علاوه بر ایران، از کشورهای خلیج فارس و سایر کشورها هم هیئت داریم که در ایام اربعین به کربلا مشرف می شود مانند کویت، بحرین، عربستان، امارات، عمان، سوریه، لبنان، پاکستان، هند و افغانستان. بدین ترتیب مناسبت اربعین اکنون یک مناسبت جهانی و یک رویداد مهم بین المللی است.
وظیفه ما، هماهنگی با هیئت ها و نهادهاست
رئیس هیئت ها و حسینیه های عراق در توضیح وظایف و فعالیت های این بخش گفت: در بخش هیئت ها کار ما این است که از طرفی با بخش های محلی کربلا و خدمات رسانی و امنیتی هماهنگی می کنیم و از سوی دیگر با اصحاب هیئت های استان های عراق هماهنگی می کنیم و با برپایی نشستی در این زمینه به مشورت و تبادل نظر می پردازیم تا اگر اشکالاتی در سال های گذشته بوده مطرح شود و برای آن چاره ای اندیشیده شود و بدین گونه زیارت اربعین از زمان سرنگونی صدام تا کنون بسیار توسعه یافته به ویژه اینکه ما شبکه هایی ماهواره ای داریم که این مراسم را به صورت مستقیم و زنده در سطح جهان پخش می کنند و تلاش ما این است که با این عزاداری حسینی، پیام امام حسین(ع) را به تمام جهان برسانیم.
30 میلیون نفر از 10 تا 20 صَفر به کربلا می آیند
وی خاطر نشان کرد: امام حسین فقط متعلق به شیعیان و کشور خاصی نیست. امام حسین(ع) فرزند رسول خدا(ص) است که رحمت برای جهانیان بود و امام حسین(ع) نیز فرزند همین خانواده است و رسالت امام حسین(ع) نیز جهانی است و الحمد الله این عزاداری ها هر سال گسترش می یابد و خدمات هم به همین صورت در حال توسعه است و با این حال هیچ منبع رسمی حامی این مراسمات نیست و هر حمایتی که صورت می گیرد خودجوش و مردمی است.
رئیس هیئت ها و حسینیه های عراق گفت: هر هیئتی خودش داوطلب می شود و خدمت می کند و هر خدمتی که می توانند ارائه می کنند و شاهد این هستیم که سفره کرم امام حسین(ع) از بصره تا کربلا گسترده است و بهترین غذاها و خدمات ارائه می شود و تمام این خدمات به نام امام حسین(ع) و بی منّت است و از این رو خادمان هم بهترین خدمات را که در توان آنها است به خاطر امام حسین(ع) ارائه می کنند و هر سال هم این زیارت ها رو به افزایش است و تعداد زائران از دهم صفر تا بیستم صفر به 30 میلیون می رسد، اما اوج زیارت ها در 19 و 20 صفر است که 15 میلیون نفر در کربلا می آیند. و حقیقتا دستی غیبی در کار است که این همه زائر در این شهر جا می شوند و زیارت می کنند.
حاج ریاض ادامه داد:‌ ما به عنوان بخش هیئت ها به وظیفه خود عمل می کنیم و هشدارهای لازم را می دهیم، اما عملکرد و امکانات ما اندک و ناچیز است و نمی توانیم این مراسم را به صورت کامل پوشش بدهیم. ما افراد داوطلب و مجرب از کربلا داریم که به ما کمک می کنند اما مشکل ما مشکل خدمات است. دولت باید خدمات را افزایش دهد، چون واقعا خدمات اربعین کافی نیست البته ما غذای کافی و امکانات بهداشتی داریم و می توانیم تامین کنیم، اما مشکل اصلی این ایام مشکل نقل و انتقال است.
وی یادآور شد:‌ آستان مقدس حسینی و عباسی امکانات زیادی در اختیار ما می گذارند و همچنان با تمام توان خود در خدمت زائران هستند و نقل و انتقال و غذا و خدمات پزشکی رایگان ارائه می کنند، اما جمعیت کنونی زائرانی که به کربلا مشرف می شوند نیازمند این است که دولت نیز به میدان بیاید و به ما کمک کند چون کمک های دولت به ما تا کنون محدود بوده و خواسته ما این است که کمک ها بیشتر از این باشد به ویژه در زمینه نقل و انتقال و تامین آب زائران که بسیار مهم است و شهرک های ویژه زائران هم پاسخگوی این تعداد از زائران نیست به ویژه اینکه جمعیت زائران ایرانی در سال گذشته قابل پیش بینی نبود و مردم کربلا درهای خانه های خود را به روی زائران گشودند و حسینیه و مساجد و تکایا هم پذیرایی کردند، اما اینها کافی نیست و ما نیازمند توسعه خدمات هستیم به ویژه اینکه این مناسبت مورد توجه جهان است و پوشش جهانی داده می شود و از خدا می خواهیم با عنایت اهل بیت(ع) بتوانیم در راه درست گام برداریم به گونه ای که شایسته نام امام حسین(ع) باشد.
yjc.ir