وبلاگ (آموزش و محتوای همراه )

اطلاع از خدمات استعلامات پلیس+10

وبلاگ (آموزش و محتوای همراه )

اطلاع از خدمات استعلامات پلیس+10

آخرین نظرات

اگر نیاز به تعویض پلاک موتور خود دارید ضمن مراجعه به دفاتر پلیس+10 باید به دقت جهت صدور پلاک موتورسیکلت خود موارد ذیل را بررسی بفرمایید:

مدارک لازم برای تعویض پلاک موتور

در صورتی که موتور سیکلت ها بدون پلاک یا با استفاده از پلاک‌های مخدوش و قدیمی در خیابان های شهر تردد کنند، با مشاهده توسط پلیس جریمه خواهند شد. در بسیاری از موارد هم ممکن است که به طور کلی موتور سیکلت شما توقیف شده و به پارکینگ انتقال داده شود؛ که در این موارد دردسرهای زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت. پس اگر پلاک موتور سیکلت شما مخدوش یا قدیمی است و یا اصلا موتورتان پلاک ندارد، باید هر چه زودتر جهت تعویض پلاک مراجعه نمایید. برای این کار باید مدارکی را هم به همراه داشته باشید تا کار تعویض پلاک شما انجام گیرد. در ادامه مدارک لازم و مورد نیاز برای تعویض پلاک موتور سیکلت را برای شما بیان می‌کنیم تا در صورت نیاز، این مدارک را به همراه داشته و از معطلی شما در این مراکز جلوگیری شود. هم چنین مراحل کلی برای انجام این کار را هم برای شما توضیح خواهیم داد تا با آگاهی بیش‌تر، کار تعویض پلاک موتورتان را در زمان سریع تری انجام دهید.

نوبت دهی اینترنتی برای تعویض پلاک موتور سیکلت

در سال های قبل افراد برای این که بتوانند برای تعویض پلاک موتور سیکلت خود اقدام نمایند، باید مستقیما به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کردند. در صورت شلوغی این مراکز شاید چند روز متوالی باید این کار را تکرار می‌کردند تا نوبت آن‌ها برسد. اما در حال حاضر برای برطرف کردن این مشکل تدابیری اندیشیده شده است که مهم ترین آن‌ها ساامانه نوبت دهی اینترنتی است. اکنون تعداد زیادی از مراکز تعویض پلاک در تهران و سایر استان‌ها از این سامانه استفاده می‌کنند و روز به روز هم در حال گسترش به مراکز بیش تری است. افرادی که قصد تعویض پلاک موتور سیکلت خود را دارند، می‌توانند از طریق مراجعه به این سامانه به آدرس https://nobatdehi.epolice.ir ابتدا نوبت گرفته و بعد به صورت حضوری مراجعه کنند. این افراد می‌توانند از سه روز تا حتی یک دقیقه قبل از مراجعه حضوری نوبت گرفته یا آن را لغو کنند. پس بهتر است قبل از مراجعه، ابتدا به صورت اینترنتی نوبت بگیرید تا معطلی پیش نیاید.

 

مراحل انجام تعویض پلاک موتور سیکلت

در صورتی که به طور مستقیم یا پس از دریافت نوبت اینترنتی، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید، باید یک سری مراحل را طی کرده تا در نهایت کار تعویض پلاک موتور سیکلت شما توسط این مرکز انجام گیرد. این مراحل تا حد زیادی به مراحل لازم برای تعویض پلاک خودرو شباهت دارد. اکنون این مراحل را برای شما توضیح می‌دهیم تا با آشنایی بیش‌تر، در صورت مراجعه به این مراکز کارهای لازم در هر مرحله را به راحتی و با سرعت بیش تری انجام دهید.

 • ابتدا و در هنگام ورود به مرکز تعویض پلاک، باید یک قبض ورودی به پارکینگ دریافت کرده و هزینه آن را هم پرداخت کنید.
 • در ادامه باید با مراجعه به بخش اطلاعات،‌فیش نوبت خود را دریافت کرده و شماره غرفه شما برای مراجعه مشخص شود.
 • سپس باید به غرفه مشخص شده مراجعه کرده و مدارک خود را به کارشناسان حاضر در این قسمت تحویل دهید. کارشناسان حقوقی مدارک شما را بررسی می‌کنند و در صورت کامل بودن، آن‌ها را تایید خواهند کرد.
 • بعد از تایید شدن مدارک، باید فرم بازدید فنی وسیله نقلیه خود را دریافت کنید. پس از دریافت این فرم به محل مورد نظر مراجعه کرده تا مامور حاضر در این بخش، موتور سیکلت شما را از نظر اصالت بررسی نماید.
 • بعد از این که اصالت موتور سیکلت شما تایید شد، باید از نظر خلافی یا بدهی های مربوط به جرائم مورد بررسی قرار گیرد. اگر خلافی هایی در پروند وسیله نقلیه شما وجود داشته باشد، باید در این مرحله نسبت به تسویه آن‌ها اقدام شود. این خلافی‌ها باید توسط فرد فروشنده پرداخت شوند.
 • در این مرحله باید هزینه مربوط به تعویض پلاک را پرداخت نمایید که این هزینه بر عهده فرد خریدار است.
 • بعد از این باید به انبار مراجعه کرده و پلاک قدیمی خود را تحویل داده و پلاک جدید را تحویل بگیرید.
 • بعد از تحویل گرفتن پلاک جدید، باید به محل نصب پلاک بروید تا پرسنل حاضر در این مجموعه، کار تعویض موتور سیکلت شما را انجام دهند.
 • در این مرحله دیگر کار تعویض پلاک شما به اتمام رسیده و می‌توانید با تحویل دادن قبض ورودی که در ابتدای کار دریافت کرده‌اید، از پارکینگ خارج شوید.

از دست ندهید: مدارک لازم برای گواهینامه پایه ۲

این مراحل در واقع رویه اصلی کار تعویض پلاک موتور سیکلت شما را نشان می‌دهند که در همه مراکز تعویض پلاک یکسان هستند. با آگاهی داشتن از این مراحل، می‌توانید با خیالی راحت و هر چه سریع‌تر کار تعویض پلاک وسیله نقلیه خود را انجام دهید.

همچنین مطالعه کنید: تعویض پلاک خودرو

مدارک لازم برای تعویض پلاک موتور

حال که با مراحل تعویض پلاک در مراکز مربوطه آشنا شدید، بهتر است از مدارک لازم برای تعویض پلاک موتور مورد نیاز هم آگاهی داشته باشید. چرا که در صورت کامل نبودن مدارک لازم جهت تعویض پلاک، کار تعویض پلاک موتور سیکلت شما انجام نشده و باید با کامل کردن مدارک، در روزهای بعد برای این کار مراجعه نمایید. در نتیجه ممکن است چند روز وقت شما برای انجام این کار گرفته شود. مدارک لازم برای تعویض پلاک موتور سیکلت به شرح زیر هستند:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی فرد خربدار و فروشنده
 • به همراه داشتن اصل سند مالکیت موتور سیکلت که توسط ناجا صادر گردیده است (در صورتی که مالک این سند را گم کرده باشد، باید یک آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار مبنی بر مفقودی سند بدهد و مسولیت هر گونه فساد آتی را برعهده بگیرید)
 • گواهی عدم بدهی یا داشتن خلافی وسیله نقلیه
 • برگه پرداخت هزینه تعویض پلاک (که معمولا در ابتدای مراجعه به این مراکز باید این هزینه را بپردازید و گواهی پرداخت را دریافت نمایید)
 • مدارک لازم برای احراز سکونت خریدار در آدرس اعلام شده (قبوض برق، آب و گاز یا مدارک این چنینی دیگر)
 • داشتن بیمه نامه شخص ثالث
 • پرداخت هزینه برای صادر شدن کارت هوشمند موتور سیکلت
 • در آخر و از همه مهم‌تر، حضور هر دو فرد خریدار و فروشنده یا نماینده قانونی آن‌ها که از طرف‌شان وکالت داشته باشد.

 

این‌ها مهم ترین مدارکی هستند که شما باید برای تعویض پلاک موتور سیکلت خود به همراه داشته باشد. البته ممکن است در برخی شرایط خاص یا دارای استثنا، مدارک دیگری هم لازم باشد، اما در شرایط عادی این مدارک برای تعویض پلاک کفایت می‌کنند.

 

هزینه تعویض پلاک موتور سیکلت چه قدر است؟

هزینه تعویض پلاک برای موتور سیکلت در حال حاضر برابر با ۲۵ هزار تومان است. این هزینه در صورتی که تعویض پلاک در جهت معامله موتور سیکلت انجام گیرد، باید توسط خریدار پرداخت شود. اما گاها به دلیل مخدوش بودن پلاک یا به طور کلی نداشتن پلاک، فرد اقدام به تعویض پلاک می‌نماید که در این مورد هزینه را خود مالک پرداخت می‌کند. البته برای ورود به این مراکز در ابتدای کار، یک هزینه ورودی پارکینگ هم دریافت می‌شود که با احتساب آن، هزینه تعویض پلاک در حدود ۳۰ هزار تومان خواهد بود. باید توجه کنید که این هزینه در حال حاضر به این میزان است و در آینده ممکن است افزایش هم پیدا کند. البته در هنگام تعویض پلاک، در صورت داشتن خلافی یا بدهی های قبلی، مجبور به پرداخت آن هزینه‌ها هم خواهید بود. اما آن‌ هزینه‌ها از مبلغ پرداختی برای تعویض پلاک کاملا مجزا هستند و توسط فروشنده واریز می‌شوند.

همین طور بخوانید:

استعلام خلافی با کد ملی

سوالات متداول در مورد تعویض پلاک موتور سیکلت

 • برای تعویض پلاک موتور سیکلت باید به کجا مراجعه شود؟

یراس این کار باید به مراکز تعویض پلاک که در بیش‌تر شهرها و شهرستان‌ها موجود هستند، مراجعه شود. البته بهتر است پیش از مراجعه حضوری، در سامانه اینترنتی نوبت دهی، نسبت به دریافت نوبت اقدام نمایید.

 • برای واگذاری شماره پلاک به فرد، چه مدارکی جهت احراز محل سکونت نیاز است؟

سند خانه یا ملکی که با نام شما است یا به صورت اجاره‌ای در آن زندگی می‌کنید، راحت ترین راه برای این کار است. در این موارد هم چنین باید فیش های آب، برق و گاز را هم به همراه داشته باشید. البته ارائه مدارک دیگری مانند جواز کسب به همراه‌ها فیش های آب و برق و..، سند فروش ملک، ارائه گواهی اشتغال به تحصیل معتبر فرزندان، دفترچه خدمات درمانی و تاییدیه با مهر شورای روستا یا شهر هم کفایت می‌کنند.

 • هزینه تعویض پلاک چه قدر است و چه کسی باید آن را بپردازد؟

این هزینه در حال حاضر مبلغی در حدود ۳۰ هزار تومان است که باید در صورت معامله توسط خریدار و در صورت تعویض پلاک به دلیل مخدوشی و .. توسط مالک پرداخت شود.

 • تعویض پلاک موتور سیکلت چه قدر زمان می‌برد؟

این کار به طور معمول در حدود یک نیم روز یا مقداری کم‌تر به زمان نیاز دارد. البته این زمان برای موتورهای مختلف با توجه به شرایطی که دارند، متفاوت خواهد بود.

iranecar